صفحه اصلی | SEO / سئو | سئو چیست و چرا باید از ابزارهای سئو برای سایت استفاده کنیم؟
سئو

سئو چیست و چرا باید از ابزارهای سئو برای سایت استفاده کنیم؟

سئو چیست؟

سئو مخفف Search engine optimization (SEO)  یا بهینه سازی موتورهای جستجو به اعمالی گفته می شود که باعث افزایش تعداد بازدید و بالا رفتن ترافیک سایت از طریق جستجوی ارگانیک می گردد.

 

چطور کار می کند؟

موتور های جستجو در ظاهر سایت هایی هستند با فضایی برای تایپ عبارت مورد نظر شما که می توانند در زمان کوتاهی تعداد زیاد لینک در اختیار شما قرار بدهند که شاید پاسخ سوال شما در آن باشد.

ولی در پشت صحنه چه اتفاقی می افتد؟ گوگل یا هر موتور جستجوی دیگر، ربات های خزنده ای (Crawler) دارد که در تمام اینترنت در حال جمع آوری اطلاعات و ایندکس کردن آن ها هستند.

 

چرا باید از ابزارهای سئو استفاده کنیم؟

هدف از ایجاد یک وب‌سایت در درجه اول «بازدید» است.

هر وب‌سایت با هر زمینه فعالیتی که داشته باشد، حاوی متن و محتوای چندرسانه‌‌ای است و مدیر یا مدیران آن در تلاشند تا مطالبی که در صفحات مختلف وب‌سایت خود می‌گذارند، بازدید بیشتری کسب کنند.

ممکن است زمینه فعالیت یک وب‌سایت خبری، آموزشی و … باشد. در اینگونه وب‌سایت‌ها مطالب صرفا توسط کاربر یا مخاطب دیده می‌شوند و کاربر، مشتری محسوب نمی‌شود. اینگونه وب‌سایت‌ها معمولا با یک سرمایه‌گذاری مستقیم از طرف یک فرد یا یک سازمان و با اهداف خاص صورت می‌پذیرد.

مثلا یک وب‌سایت خبری می‌تواند با راه‌اندازی سرویس اشتراک در وب‌سایت، کاربران را به عضویت ترغیب کرده و سپس از آنچه که مخاطب برای او می‌فرستد استفاده کند. در برخی وب‌سایت‌ها حتی برای درج کامنت نیز باید روال عضویت طی شود. برخی سایت‌های خبری در حال حاضر مبحث «شهروند خبرنگار» را دنبال کرده و مخاطبان را ترغیب به ارسال اخبار، تصاویر و سوژه‌های خبری خود می‌کنند که می‌تواند در جذب مخاطب، ماندگاری  مخاطب و ارتباط تنگاتنگ با مخاطب بسیار مثمرثمر باشد.

اما در یک وب‌سایت که با زمینه تجارت الکترونیک ایجاد شده، موضوع متفاوت است.
در اینگونه وب‌سایت‌ها به هر یک از مخاطبان به عنوان یک «مشتری» بالقوه نگاه می‌شود و هرچه تعداد بازدیدکنندگان وب‌سایت بیشتر شود، در واقع تعداد مشتریان بالقوه نیز افزایش پیدا کرده‌ و احتمال خرید و کسب درآمد بیشتر می‌شود.

تمامی این موارد نگاه خاص مدیران یک وب‌سایت به افزایش «بازدید کننده»، «تعداد مراجعات» و «بازدید صفحات» آن وب‌سایت را تأیید می‌کند و به صورت کلی می‌توان گفت هدف از ایجاد یک وب‌سایت و افزودن صفحه به آن جذب مخاطب و افزایش بازدید است که به دنبال آن اهداف سازمان پیگیری می‌شود.

 

ملاک موتورهای جستجو برای ارائه نتایج چیست؟

فاکتورهای زیادی در نتایج موتورهای جستجو تاثیر گذار هستند. تصویر زیر حاصل تحقیق ۱۲۸ متخصص سئو می باشد.

ارزش موارد موثر سئو در گوگل

همانطور که از تصویر بالا مشخص است، انتخاب نام دامنه مناسب، نوشتن مطالب خوب و جذاب برای کاربر و اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی از مهمترین عوامل بهبود سئو است.

به صورت کلی سئو به دو قسمت سئو داخلی (On Page SEO) و سئو خارجی (Off Page SEO) تقسیم می شود.

سئو داخلی: به مجموع کارهای داخل سایت اعم از لینک سازی داخل متن، استفاده از تگ ها و کلیدواژه ها، بهینه کردن طراحی و کد سایت و … گفته می شود.

سئو خارجی:‌ مجموعه فعالیت هایی است که تماما خارج از سایت انجام می شود. برای مثال تبادل لینک، فعالیت در شبکه های اجتماعی، تبلیغات و …

مباحث مطرح شده دارای جزئیات زیادی هستند که در مقالات آینده به شرح هریک خواهیم پرداخت.

نکته قابل ذکر در این باره این است که موتورهای جستجو دائما در حال تغییر و بهبود الگوریتم های Seo هستند. از این رو فرایند سئو، کاری بلند مدت و دائمی می باشد.

دیدگاه شما:

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

11 + 10 =