صفحه اصلی | بلاگ | انواع ترافیک (بازدید) و راه های جذب مخاطب (بازدید کننده) چیست؟

انواع ترافیک (بازدید) و راه های جذب مخاطب (بازدید کننده) چیست؟

مخاطبان از چه طریق متوجه وجود یک وب‌سایت می‌شوند؟

فرض کنید در ایران، یک وب‌سایت توسط یک تیم تهرانی ایجاد شده و در یکی از شرکت‌های تهرانی هاست شود. هدف از ایجاد این وب‌سایت ابتدا افزایش بازدید و در نهایت فروش یک کالا در نقاط مختلف ایران است. سوال اینجاست که کاربران شهرهای دیگر چطور از وجود این وب‌سایت مطلع می‌شوند؟ و از کجا باید بدانند که محصول یا خدمت مورد نظر آن‌ها از طریق این وب‌سایت به آن‌ها ارائه می‌شود؟

به طور کلی می‌توان بازید یک وب‌سایت را در درجه اول به دو بخش زیر تقسیم کرد:

۱ـ مستقیم (Direct)

۲ـ ارجاعی (Referral)

 

بازدید

 

۱ـ بازدید مستقیم (Direct)

مخاطب چطور متوجه وجود یک وب‌سایت در زمینه کالا یا خدمات مورد نظر خود می‌شود؟

به‌طور کلی می‌توان بازدید مستقیم را مرحله پس از بازدید ارجاعی دانست! چراکه کاربر یا مخاطب در ابتدا باید بداند که یک وب‌سایت محصول یا خدمت مورد نظرش را ارائه می‌کند، سپس هرگاه که نیاز به آن محصول یا خدمت داشت ممکن است به یاد آن وب‌سایت بیافتد و به آن مراجعه کند.

در بسیاری از موارد، حتی اگر وب‌سایت مورد نظر را به خاطر داشته باشد، باز هم از روش‌های ارجاعی برای پیدا کردن و باز کردن وب‌سایت استفاده می‌کند؛ چراکه ممکن است نشانی اینترنت یا حتی نام کامل آن وب‌سایت را فراموش کرده باشد.

مراجعه مستقیم را می‌توان به دو بخش زیر تقسیم کرد:

۱ـ مراجعات جدید

۲ـ مراجعات تکراری

مراجعات جدید در هر بازه زمانی قابل بررسی است. در یک بازه زمانی مشخص چه تعداد کاربر جدید به یک وب‌سایت خاص مراجعه کرده‌اند.

در صورتی که بتوان تحلیل درستی از این جامعه داشت، می‌توان زمینه مراجعه مجدد آن‌ها به وب‌سایت را فراهم کرد و از این طریق بازدید وب‌سایت و شانس فروش و کسب درآمد را افزایش داد.

مراجعات تکراری نیز قابل بررسی است. در ابزارهای مختلف برای این منظور دسته‌بندی‌های مختلفی صورت می‌گیرد.

بعنوان مثال مخاطبانی که در یک بازه زمانی خاص (مثلا یک سال) فقط یک بار به وب‌سایت مورد نظر مراجعه کرده‌اند، مخاطبانی که دو تا چهار بار وب‌سایت را گشوده‌اند و در نهایت مخاطبانی که بیش از ۱۰ بار در یک سال یک وب‌سایت را بازکرده‌اند.

ممکن است از دید مدیران یک وب‌سایت، مخاطبانی که در یک سال بیش از ۱۰ بار به وب‌سایت‌شان مراجعه کرده‌اند، مخاطب وفادار محسوب شده و برای آن‌ها برنامه ریزی ویژه‌ای ترتیب دهند.

نظیر اینگونه اقدامات را در وب‌سایت های فروشگاهی شاهد هستیم.

مثلا یک وب‌سایت فروشگاه می‌تواند برای هر بار مراجعه امتیازی به کاربر اختصاص دهد و در صورت به حد نصاب رسیدن امتیازات شرایط تخفیف ویژه‌ای برای کاربر در نظر بگیرد.

بازدید مستقیم یک وب‌سایت در شروع راه‌اندازی قطعا کمتر از بازدید ارجاعی خواهد بود. اما رفته رفته می‌تواند به تعداد بازدید ارجاعی رسیده و یا از آن فراتر رود.

هرچه تعداد بازدید مستقیم افزایش یابد، می‌توان گفت که وب‌سایت به سمت برند شدن پیش رفته‌است.

البته در کنار استراتژی حفظ و افزایش بازدید مستقیم یک وب‌سایت باید نگاه ویژه‌ای به راهبرد افزایش بازدید ارجاعی داشت. چراکه افزایش بازدید ارجاعی در نهایت منجر به افزایش بازدید مستقیم نیز می‌شود.

 

۲ـ بازدید ارجاعی (Referral)

همانطور که گفته شد، سوال اینجاست که کاربران وب، چطور باید متوجه وجود یک وب‌سایت که محصول یا خدمت موردنظرشان را ارائه می‌کند، شوند؟!

ممکن است تصور شود بهترین راه برای شناساندن یک وب‌سایت به کاربران تبلیغ است. این یک تصور کاملا غلط است! شاید تبلیغات صرف نظر از اینکه در چه فضایی و به چه صورت انجام شود، کمترین تأثیر را در افزایش بازدید ارجاعی به یک وب‌سایت داشته باشد.

بعنوان مثال یک تبلیغ تلویزیونی را اگرچه تعداد نفرات زیادی ممکن است مشاهده کنند، اما آن‌ها کاربران تلویزیون هستند و تصور اینکه با دیدن تبلیغ یک وب‌سایت از تلویزیون به آن مراجعه می‌کنند اشتباه است.

بهترین نوع تبلیغ یک وب‌سایت در همان فضای وب و در وب‌سایت‌های است که زمینه کاری مشابهی دارند. معمولا وب‌سایت‌های شناخته شده برای این نوع تبلیغات هزینه‌های بالایی دریافت می‌کنند، چراکه باید رقبای خود را تبلیغ کنند.

دیدگاه شما:

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

چهار + 4 =