صفحه اصلی | SEO / سئو | بازدید ارجاعی یا Referral چیست و چگونه آن را افزایش دهیم؟
بازدید کننده

بازدید ارجاعی یا Referral چیست و چگونه آن را افزایش دهیم؟

تفاوت بازدید ارجاعی و بازدید مستقیم

در کل بازدید بر دو نوع بازدید ارجاعی و مستقیم می باشد. همانطور که پیداست بازدیدکننده مستقیم از طریق وارد کردن آدرس سایت در مروگر خود وارد سایت می شود در صورتی که در بازدید ارجاعی از طریق سایتی دیگر و به صورت غیر مستقیم این اتفاق می افتد.

یکی از روش های جذب مخاطب ارجاعی (Referral)، تبلیغات است. البته  تجربه مدیران وب‌سایت‌ها تأیید می‌کند که تبلیغ یک وب‌سایت در وب‌سایت‌هایی با زمینه کاری متفاوت چندان ثمربخش نیست.

بعنوان مثال فرض کنید یک وب‌سایت فروش گل و گیاه در یک فروشگاه اینترنتی گوشی تلفن همراه تبلیغ شود. در این شرایط چه تعداد بازدید ممکن است از طریق این تبلیغ کسب شود؟

پس باید راهکارهای مناسب‌تری برای جذب بازدید ارجاعی وجود داشته باشد.

 

راه های کسب بازدید ارجاعی

۱- موتورهای جستجو در رأس آن‌ها گوگل (در ایران)

۲- شبکه‌های اجتماعی (نظیر فیس‌بوک، توییتر، اینستاگرام و …)

۳- نرم‌افزارهای پیام‌رسان (نظیر تلگرام و … )

۴- اپلیکیشن‌های موبایل

۵- وب‌سایت‌های موسوم به کراولر (نظیر وب‌سایت‌های خبرخوان در حوزه‌ی خبر که اخبار چند وب‌سایت اصلی را کراول کرده و در کنار هم به مخاطب ارائه می‌کنند)

۶- وب‌سایت‌های دیگر (صفحات پیوندها و هر نوع Back Link از سایر وب‌سایت‌ها

 

بازدید ارجاعی

 

۱- موتورهای جستجو و در رأس آن‌ها گوگل (در ایران)

گوگل در ایران و جهان اولین موتور جستجو و پرمراجعه‌ترین وب‌سایت است. به عبارت دیگر بیشتر کاربران ایرانی از موتور جستجوی گوگل برای پیدا کردن محصول، خدمت یا مطالبی که به دنبال آن هستند استفاده می‌کنند.

ممکن است در یک کشور موتور جستجوی دیگری در صدر باشد. مثلا در روسیه بیشترین جستجوها از طریق موتور جستجوی یاندکس انجام می‌شود.

موتورهای جستجو را می‌توان بهترین ابزار برای تبلیغ یک وب‌سایت دانست. موتورهای جستجو را همه کاربران اینترنت در اقصی نقاط دنیا می‌شناسند و می‌دانند با جستجو در آن اغلب به آنچه که می‌خواهند می‌رسند.

پس برای یک وب‌سایت نوپا، بهترین راه جذب مخاطب، دیده شدن در نتایج جستجوهای انجام شده در موتورهای جستجو است.

کاربران اغلب به جای مراجعه مستقیم به یک وب‌سایت برای دریافت محصول یا خدمتی که آن سایت ارائه می‌کند، در موتورهای جستجو آنچه را می‌خواهند، جستجو می‌کنند و از بین نتایج این جستجو بر روی لینک‌های ابتدایی کلیک می‌کنند.

اگر یک صفحه از یک وب‌سایت برای یک عبارت کلیدی خاص در اولین نتایج جستجو مشاهده شود، شانس زیادی برای جلب توجه مخاطب دارد و ممکن است کاربر بر روی آن لینک کلیک کند. در این صورت یک بازدید ارجاعی نسیب آن وب‌سایت خواهد شد.

کاربرانی که در موتورهای جستجو یا Search Engine ها به جستجو می‌پردازند، اغلب به اولین نتایجی که مشاهده کنند، بیشتر اعتماد می‌کنند. اغلب کاربران در صفحه اول نتایج گوگل باید آنچه را که می‌خواهند بیابند، در غیر اینصورت به جای رفتن به صفحات بعد، عبارت جستجو شده را تغییر می‌دهند.

با توجه به موارد گفته شده، می‌توان دریافت که بهترین روش تبلیغ یک وب‌سایت، موتورهای جستجو هستند. پس باید صفحات یک وب‌سایت در نتایج جستجوی کاربران برای عبارات کلیدی مختلف در نتایج موتورهای جستجو دیده شود.

به علمی که باعث بهبود جایگاه صفحات مختلف یک وب‌سایت در نتایج جستجوی کاربران در موتورهای جستجو می‌شود SEO گویند.

SEO جنبه‌های مختلفی دارد. ممکن است تصور شود که فقط با اقدامات فنی (برنامه‌نویسی و …) می‌توان جایگاه یک وب‌سایت را در موتورهای جستجو بهبود بخشید. اما نباید فراموش شود که سئو باعث بهبود بخشیدن به جایگاه «محتوای تولید شده» در موتورهای جستجو می‌شود. در نتیجه محتوا مهم‌ترین رکن سئو است.

بعنوان مثال محتوا باید تولید شود نه کپی؛ اگر محتوای کپی در صفحات  وب‌سایت درج می‌شود باید لینک منبع آن حتما درج شود. محتوا باید برای مخاطب ایجاد شود نه برای موتورهای جستجو و مواردی از این قبیل.

 

۲- شبکه‌های اجتماعی (نظیر فیس‌بوک، توییتر، اینستاگرام و …)

فعالیت و به اشتراک‌گذاری مطالب یک وب‌سایت در شبکه‌های اجتماعی نظیر فیس‌بوک، توییتر و … علاوه بر اینکه یکی از منابع بازدید ارجاعی وب‌سایت هستند در SEO نیز تأثیر مستقیم دارند.

اگر یک مطلب در شبکه‌های اجتماعی توسط کاربران مختلف چندین بار بازنشر شود، لایک بخورد یا برای آن چندین کامنت درج شود حتما مطلب مهمی از دید کاربران این نوع شبکه‌هاست و باید در نتایج جستجو جایگاه مناسبی داشته باشد.

موتورهای جستجو و علی‌الخصوص گوگل محتوای بسیاری از شبکه‌های اجتماعی از جمله فیس‌بوک، توییتر، اینستاگرام، گوگل‌پلاس و … را Crawl می‌کنند.

اگر ID یکی از کابران فیس‌بوک یا یکی از پست‌های او را در گوگل جستجو کنید به صفحه مورد نظر خواهید رسید و از این طریق می‌توان تشخیص داد که کدام یک از شبکه‌های اجتماعی توسط گوگل پیمایش می‌شوند.

بسیاری از کارشناسان SEO در مشاوره‌های خود، مدیران وب‌سایت یا کاربران آن وب‌سایت را به فعالیت در شبکه‌های اجتماعی توصیه می‌کنند تا علاوه بر دریافت بازدید ارجاعی از این فضا، باعث بهبود سئوی سایت نیز شوند.

البته باید دانست که «حضور» در شبکه‌های اجتماعی با «فعالیت» در آن‌ها متفاوت است. ممکن است محتوای یک وب‌سایت از طریق ربات در فیس‌بوک باز نشر شود. در این صورت مطالب با موضوعات مختلف و تعداد زیاد بازنشر شده و دنبال‌کننده‌های آن صفحه را سردرگم می‌کنند. علاوه بر این فعالیت «غیر انسانی» یا رباتی توسط موتورهای جستجو تشخیص داده شده و تأثیر چندانی برای وب‌سایت به دنبال نخواهند داشت.

پس باید استراتژی مناسبی برای فعالیت صحیح در شبکه‌های اجتماعی خاص از طریق مدیران یک وب‌سایت برنامه‌ریزی شود.

حضور در همه شبکه‌های اجتماعی نیز نمی‌تواند مثمرثمر باشد. مثلا تبلیغ یک کالا در فضایی همچون توییتر شاید تأثیر تبلیغ همان کالا در اینستاگرام را نداشته باشد.

اول باید مشخص شود که جامعه هدف در کدام یک از شبکه‌های اجتماعی فعال هستند و سپس با جذب آن‌ها به عنوان دنبال‌کننده اقدام به تبلیغ کالا یا خدمت با روش‌های نوین کرد.

 

۳- نرم‌افزارهای پیام‌رسان (نظیر تلگرام و … )

نرم‌افزارهای پیام‌رسان نیز همچون شبکه‌های اجتماعی می‌تواننند تأثیر مناسبی در بازدید ارجاعی یک وب‌سایت داشته باشند.

اما اغلب محتوای این نوع نرم‌افزارها نظیر تلگرام، توسط موتورهای جستجو پیمایش نمی‌شوند و در نتیجه تأثیر چندانی در SEO وب‌سایت ندارند.

ممکن است این نرم‌افزارها و جامعه کاربران آن‌ها به‌گونه‌ای باشند که مطالب را در همان فضا مشاهده کرده و رغبتی و به کلیک بر روی لینک‌های ارائه شده نداشته باشند.

در این صورت تنظیم مطالب و نوع فعالیت باید طوری باشد که به کلیک بر روی لینک‌ها ترغیب شوند.

بعنوان مثال می‌توان شرح یک کالا را با مشخصات اصلی در یک پست کانال تلگرام درج کرد، و در پایان اشاره کرد که برای مشاهده مشخصات کامل و مقایسه این محصول با سایر محصولات و یا اطلاع از قیمت آن باید به وب‌سایت مراجعه شود.

ذکر این نکته لازم است که در تجربه تلگرام، بسیاری از کسب و کارها صرفا در کانال‌ها شکل گرفته و وب‌سایتی در کار نیست! اما اگر یک وب‌سایت مراجع یک کانال تلگرامی را پشتیبانی می‌کند، فعالیت کانال تلگرام باید به گونه‌ای باشد که مرجعیت کانال را در نظر گرفته و بازدید آن را افزایش دهد و در کنار آن برخی اطلاعات مفید نیز در خود کانال به مخاطبان ارائه شود.

باید به این نکته توجه داشت که کاربران اینترنت همچنان وب‌سایت را بعنوان منابع موثق قبول دارند و حتی اگر یک خبر را در کانال تلگرام مشاهده کنند در صورتی که نیاز به بررسی صحت و سقم آن باشد، به وب‌سایت‌های شناخته شده رجوع کرده و یا آن مطلب را در موتورهای جستجو، جستجو می‌کنند.

شناخت نرم‌افزارهای تأثیرگذار در زمینه تجارت یک وب‌سایت و نحوه فعالیت برای ارائه محصول یا خدمات، مواردی است که باید قبل از شروع فعالیت به دقت مورد بررسی قرار گرفته و برای آن‌ها راهبرد مناسب تعیین شود.

 

۴- اپلیکیشن‌های موبایل

نظیر آنچه که در «شبکه‌های اجتماعی» و «نرم‌افزارهای پیام‌رسان» عنوان شد را می‌توان برای اپلیکیشن‌های موبایل عنوان کرد.

بسیاری از صاحبان کسب و کارهای اینترنتی مبتنی بر وب، تبلیغات خود را در اپلیکیشن‌های رایج موبایل انجام می‌دهند.

در این صورت هنگام باز شدن آن نرم‌افزار تبلیغ ظاهر شده و یا در هنگام کار با نرم افزار در قسمتی از پنجره (معمولا پایین کادر) تبلیغ درج می‌شود.

علاوه بر این از طریق نرم‌افزارهای موبایل امکان ارسال برخی تبلیغات به صورت Notification نیز وجود دارد. مهم این است که این نرم‌افزار چند بار دانلود و بر روی چند گوشی تلفن همراه نصب شده‌است. در این صورت یک تبلیغ می‌تواند برای تمامی افرادی که آن نرم‌افزار را بر روی گوشی خود دارند ارسال شود.

اما معمولا کاربران با این نوع تبلیغات زیاد ارتباط برقرار نکرده و از آن‌ها بیزاند و این نوع تبلیغات را مزاحم می‌دانند. در این صورت کمتر به کلیک و ارجاع به وب‌سایت رغبت
نشان می‌دهند. مگر آنکه زمینه‌ی تبلیغ با زمینه فعالیت آن نرم‌افزار مشابه باشد. مثلا تبلیغ یک فروشگاه اینترنتی مبتنی بر وب در یک نرم‌افزار قیمت گوشی‌های تلفن همراه درج شود.

 

۵- وب‌سایت‌های موسوم به کراولر

این وب‌سایت‌های محتوای سایر وب‌سایت‌ها را معمولا از طریق RSS دریافت کرده و به صورت یک‌جا در معرض دید مخاطبان خود قرار می‌دهند.

برای مثال ممکن است یک وب‌سایت خبری تازه تأسیس برای دیده شدن اخبار خود از این امکان استفاده کند. معمولا اینگونه اقدامات هزینه‌های بالایی دارد و ممکن است یک فعالیت تبلیغاتی از دید گوگل و سایر موتورهای جستجو محسوب شود. در این صورت باید منتظر جریمه شدن از طرف موتورهای جستجو باشید. جریمه‌های نظیر حذف از نتایج جستجو و …

 

۶- وب‌سایت‌های دیگر (صفحات پیوندها و هر نوع Back Link از سایر وب‌سایت‌ها)

بسیاری از وب‌سایت‌ها یک صفحه «پیوندها» دارند و در آن سایر وب‌سایت‌ها را لینک می‌کنند. آمار نشان می‌دهد که تعداد قابل توجهی از بازدیدها می‌تواند از طریق قرار گرفتن لینک یک وب‌سایت در یک وب‌سایت معتبر حاصل شود.

علاوه بر این ممکن است یک وب‌سایت معتبر، مطلبی از وب‌سایت شما را بازنشر کرده و لینک همان صفحه را در سایت خود قرار دهد که به آن Back Link گویند.

Back Link ها علاوه بر اینکه خود یک منبع مناسب برای بازدید ارجاعی هستند، در SEO نیز تأثیرگذارند.

اگر Back Link از یک وب‌سایت معتبر باشد، بسیار مفید است و اگر یک وب‌سایت یا وبلاگ بی‌کیفیت به وب‌سایت شما Back Link دهد می‌توان بسیار مضر باشد. در گوگل وب‌مستر ابزاری وجود دارد که با استفاده از آن می‌‌توان Back Link ها را مشاهده و موارد بی‌کیفیت را مشخص کرد و سپس درخواستی برای گوگل جهت حذف آن‌ها ارسال کرد.

موضوع Back Link بسیار گسترده است و روش‌های فراوانی برای ایجاد Back Link های با کیفیت وجود دارد که بعضی از آن‌ها رایگان و برخی دیگر غیررایگان هستند. نکته مهم آنکه اگر سایت‌هایی با دامنه .gov و .edu لینکی از یک وب‌سایت را در خود داشته باشند، در سئو آن وب‌سایت بسیار تأثیرگذار خواهد بود. چراکه اینگونه دامنه‌ها بسیار با کیفیت محسوب می‌شوند.

علاوه بر این، لینک دادن در صفحات مختلف وب‌سایت به وب‌سایت‌های معتبر نیز می‌‌تواند در سئو تأثیر مثبت داشته باشد. البته اگر اینگونه رفتارهای از طریق موتورهای جستجو طبیعی تشخیص داده شود و نه تبلیغاتی.

مثلا اگر در یک صفحه از وب‌سایت که درباره معرفی یک تکنولوژی یا محصول صحبت می‌شود، لینک «ویکی‌پدیا»ی همان موضوع درج شود می‌تواند یک امتیار مثبت در سئو
داشته باشد.

در مجموع از آنچه گفته شد می‌توان اینگونه استنباط کرد که مهم‌ترین منبع بازدید یک وب‌سایت «موتورهای جستجو» و در رأس آن‌ها گوگل (در ایران) است.

از همین رو باید تمام تلاش مدیران یک وب‌سایت بر این باشد که لینک‌های بیشتری از آن‌ها در نتایج کلمات کلیدی در گوگل مشاهده شود.

دیدگاه شما:

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

10 − 7 =