صفحه اصلی | SEO / سئو | ابزارهای سئو ؛ فاکتورهای موثر ، معرفی اجمالی و آشنایی با کاربرد آن ها
ابزارهای سئو

ابزارهای سئو ؛ فاکتورهای موثر ، معرفی اجمالی و آشنایی با کاربرد آن ها

ابزارهای سئو چیست؟

بیش از ۱۰۰ فاکتور مؤثر در سئو وجود دارد که بسیاری از آن‌ها به صورت تجربی به دست آمده‌است. گوگل در بسیاری از فاکتورها به توضیحات کلی بسنده کرده و یا اصلا به موضوع اشاره نکرده‌است. دلیل آن هم واضح است! اگر گوگل شرح کاملی از نحوه عملکرد خود را در اختیار همه قرار دهد، صاحبان وب‌سایت‌ها با تمرکز بر روی همان موارد و با کمک ابزارهای سئو ، در نهایت باعث فریب گوگل و تغییر نتایج جستجو می‌شوند. دقیقا همین اتفاق درباره Keyword ها افتاد و تا آنجا پیش رفت که گوگل از سال ۲۰۰۹ اعلام کرد که دیگر کلیدواژه ها را در نتایج جستجو اثر نمی‌دهد!

بسیاری از افراد و شرکت‌های با ورود به مبحث سئو به صورت رایگان و یا با دریافت مبالغ کلان در مقام مشاوره به وب‌سایت‌ها در مبحث سئو برآمده و علاوه بر آنالیز وب‌سایت، پیشنهادات مختلفی برای رفع مشکلات سئو سایت و بهبود سئو ارائه می‌دهند. بسیاری از این نکات می‌تواند درست یا غلط باشد و برخی از آن‌ها جنبه‌ی تجربی دارد.

اما بهتر است در قدم اول از ابزارهای سئو و توضیحات خود گوگل برای بهبود SEO استفاده شده و در صورتی که نتیجه لازم حاصل نشد به سراغ سایر منابع برویم.

گوگل و برخی دیگر از موتورهای جستجو یک ابزار با عنوان «وب‌مستر» دارند که در آن اطلاعات کاملی از جستجوهایی که کاربران را به صفحات مختلف یک وب‌سایت رسانده‌اند به مدیر وب‌سایت ارائه می‌دهد. این اطلاعات از دید سایرین پنهان است و صرفا مدیر سایت در صورت فعال‌سازی ابزار می‌تواند در یک پنل تحت وب آن را مشاهده کند.

 

معرفی ابزارهای سئو (ابزار گوگل)

گوگل مدتی است نام ابزار «وب ‌مستر» خود را به Google Search Console تغییر داده است.

گوگل وبمستر

علاوه بر این، گوگل ابزار دیگری با عنوان Google Analytics (گوگل آنالیتیک) دارد که اطلاعات کاملی از آیتم‌های مختلف بازدید یک وب‌سایت ارائه می‌کند. اطلاعاتی که در صورت تحلیل درست می‌تواند دید درستی از وضعیت وب‌سایت ارائه کرده باعث ارائه استراتژی‌ درست برای رسیدن به اهداف مورد نظر مدیران وب‌سایت شود.

از همین رو با توجه به اهمیت موتورهای جستجو و مبحث سئو و تأثیر آن در تجارت الکترونیک مبتنی بر وب‌سایت، در ادامه به بررسی این دو ابزار گوگل و برخی از ابزارهای جانبی پرداخته و تأثیر آن را در افزایش مراجعات به وب‌سایت که به عنوان افزایش بالقوه فروش و درآمد وب‌سایت محسوب می‌شود، بررسی می‌کنیم.

ابزار دیگری که از آن استفاده می شود،‌ Google Keyword Planner نام دارد که البته چندی قبل به Google Adwords تغییر نام یافت.

Google Trends هم دیگر ابزار گوگل است که در اصل برای نمایش ترندهای جهانی یا مختص به یک محدوده جغرافیایی خاص (یک کشور) است.

گوگل ترند

در آینده به شرح تفصیلی هر یک از این ابزارها خواهیم پرداخت.

دیدگاه شما:

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

پنج × چهار =