صفحه اصلی | SEO / سئو | گوگل ترندز (Google Trends) چیست و چه کاربردی دارد؟
گوگل ترند

گوگل ترندز (Google Trends) چیست و چه کاربردی دارد؟

آشنایی با گوگل ترندز (Google Trends)

گوگل در May 11, 2006 این سرویس را معرفی کرد از این رو عده‌ای از کارشناسان از گوگل ترندز به عنوان یک ابزار قدیمی نام می‌برند که با وجود Google Adwords دیگر نباید از آن استفاده کرد!

اما واقعیت آن است که می‌توان کاربردهای متفاوتی برای آن‌ها در نظر گرفت و علاوه بر این رابط کاربری گوگل ترندز بسیار جذاب‌تر و استفاده از آن بسیار ساده‌تر است.

با استفاده از این ابزار و فیلترهای آن می‌توان به سادگی تشخیص داد که در یک بازه زمانی، مثلا روز، هفته، ماه یا … گذشته در یک منطقه جغرافیایی مثلا کشور ایران، وضعیت جستجوی کلمات و عبارات به چه صورت بوده‌ است.

یکی از مواری که گوگل ترندز می تواند به ما کمک کند حالات مختلف نوشتن یک کلمه یا عبارت است ، مثلا اختلاف بین “تراکتورسازی” و   “تراکتور سازی” را به دست بیاوریم و ببینیم کدام یک بیشتر برای جستجو استفاده می شود . این ابزار هوشمند قادر به مقایسه حداکثر ۵ عبارت به صورت همزمان با استفاده از کاما (،) می باشد.

فیلترهای گوگل ترندز

در این ابزار تعداد جستجو ارائه نمی‌شود؛ بلکه معیار Search Interest یا درصد جذابیت یا محبوبیت یک کلمه یا عبارت در یک منطقه خاص است.

Search Interest عددی است مابین ۰ تا ۱۰۰ که به هر کدام از کلمات جستجو شده در گوگل اختصاص داده می‌شود.

ممکن است Search Interest یک کلمه در دنیای وب، ۱۵ باشد، اما این عدد در ایران ۷۰ و در یکی از استان‌ها مثلا تبریز ۱۰۰ باشد.

بعنوان مثال Search Interest برای کلمه «تراکتورسازی» که مرتبط با باشگاه تراکتورسازی تبریز است، همین شرایط را دارد. فقط در استان آذربایجان شرقی Search Interest این کلمه ۱۰۰ است!

در این ابزار، فیلترهای مختلفی برای بدست آوردن نتایج دقیق‌تر در نظر گرفته شده‌است که در تصویر زیر قابل مشاهده است:

گوگل ترندز - نموداراز طریق این فیلترها می‌توان محدوده‌ی جغرافیایی، زمان، نوع مطلب (خبر، آموزش و …) و نیز نوع محتوا (وب، عکس، ویدئو و …) را تعیین کرد.

استفاده از رابط گرافیکی جذاب در این ابزار امکان استفاده از فیلترها را به صورت گرافیکی فراهم کرده‌است.

پس از مشخص کردن عبارت، بر روی نقشه جهان می‌توانید به سادگی محدوده‌ای را که کلمه یا عبارت مشخص شده در آن بیشترین جستجو را داشته است ببینید و بر روی آن کلیک کنید؛ در این صورت فیلتر برای محدوده جغرافیایی اعمال می‌شود.

مثلا برای عبارت «تراکتورسازی» کشور ایران مشخص شده که پس از کلیک بر روی آن نقشه ایران با پراکندگی جستجوی این عبارت در اختیار قرار می‌گیرد:

گوگل ترندز - نقشه

اما اطلاعات اصلی که در این ابزار به کاربر ارائه می‌شود شامل «موضوعات مرتبط» و «جستجوهای مرتبط» است. اگر گوگل خود را فارسی کنید می‌توانید تمامی این اطلاعات را به صورت فارسی مشاهده کنید، در غیر اینصورت موضوعات مرتبط به صورت انگلیسی (زبان پیش‌فرض گوگل) نمایش داده می‌شود:

گوگل ترندز - زبان

با بررسی کادر جستجوهای مرتبط می‌توان علاوه بر حصول اطمینان از انتخاب کلمه‌ی درست، سایر کلمات و عبارات مرتبطی که کاربران در گوگل آن را جستجو کرده‌اند، مشاهده و از آن‌ها در صفحات وب‌سایت خود استفاده کنید.

کادر موضوعات مرتبط نیز، موضوعاتی که کاربران با جستجوی این کلمه یا عبارت به دنبال آن بوده‌اند را مشخص می‌کند.

البته ممکن است جستجوی عبارت «تراکتورسازی» برای مبحث تجارت الکترونیک مبتنی بر وب، مثال مناسبی نباشد، اما این مثال برای توضیح محدوده جغرافیایی در نظر گرفته شد و نتیجه آن در نقشه‌ای در گوگل ترندز مشخص است.

بعنوان مثال ممکن است کلمه «لپ‌تاپ» برای یک سایت فروشگاهی در گوگل ترندز جستجو شود. در این صورت ممکن است در جدول جستجوهای مرتبط عباراتی نظیر «لب‌تاب» و … را مشاهده کنید. شاید این عبارات از نظر املایی غلط باشند اما مهم این است که توسط کاربران در گوگل جستجو می‌شوند. پس اگر یکی از صفحات داخلی با این عبارت سئو شود، ممکن است تعدادی مخاطب جذب وب‌سایت کند.

حتی می‌توان این مثال را برای عبارات موسوم به «فینگیلیش» مطرح کرد! ممکن است «لپ‌تاپ» در حالت کیبورد انگلیسی به صورت «g` jh`»  جستجو شود!

برای برخی کسب و کارها می‌توان این عبارات را نیز در برخی صفحات قرار داد؛ البته به هیچ عنوان نباید از این نوع کلمات و عبارات در صفحات اصلی وب‌سایت استفاده شود.

به‌طور قطع می‌توان Title را مهم‌ترین تگ صفحات وب در مبحث سئو دانست. برای اینکه عنوان مناسبی برای یک صفحه انتخاب کنید، باید بدانید که کاربران در حیطه کسب و کار شما، چگونه موضوعات را جستجو می‌کنند، از چه کلمات و عباراتی استفاده می‌کنند، چه کلمه‌ای را به دنبال چه کلماتی
جستجو می‌کنند، از کدام نقاط جغرافیایی (کشور، شهر و …) موضوعات مرتبط با کسب و کار شما جستجو می‌شود و …

اگر این کلمات و عبارات درست انتخاب شوند، می‌توان در عناوین صفحات، به تنهایی و یا در کنار هم از آن‌ها بهره جست.

این کلمات و عبارات به صورت گسترده‌تر قابل استفاده در تگ Description هستند. اما توجه داشته باشید که بکار بردن این کلمات و عبارات کلیدی در «عنوان» به مراتب مهم از بکار بردن همان کلمات در «توضیحات» یک صفحه است.

فرض کنید وب‌سایت رقیب کسب و کار شما، با PageRank همسان، کلمات و عبارات کلیدی که شما در توضیحات یک صفحه قرار دادید را در عناوین صفحات خود استفاده کرده باشد؛ در این صورت بدون در نظر گرفته سایر عوامل، شانس صفحات وب‌سایت رقیب برای مشاهده در نتایج جستجوی گوگل بیشتر از صفحات وب‌سایت شما خواهد بود.

در نتیجه این کلمات و عبارات باید به درستی انتخاب شده و در صفحات مرتبط با آن موضوع درج شوند. برای انتخاب کلمات و عبارات مناسب از این دو ابزار گوگل استفاده کنید.

دیدگاه شما:

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

یک × پنج =